Спорт Цікаві люди

Життєві асани Ольги Левчук

Шпагат чи стійка на передпліччях головою вниз для моєї героїні – не проблема. Проте чи завжди це потрібно? Хіба для інстаграмних фотографій, віджартовує Ольга Левчук. А для здорового вигляду і прекрасного самопочуття достатньо тричі на тиждень відвідувати заняття з пілатесу та робити вправи у своє задоволення. Результат –  ви отримаєте контроль над власним тілом, станете витриваліші, позбудетеся поганого настрою і  захочете змін у житті. Про науку, пізнавши яку, ви станете здоровіші, пластичніші, красивіші, і точно, щасливіші , про те, як пілатес увійшов у її життя, розповідає засновниця Sana Studio, інструктор з пілатесу, учениця Polestar Pilates International Ольга Левчук. 

Як починається день  в інструктора з пілатесу?

Прокидаюся о сьомій ранку. Приймаю душ і проводжу, як кажуть  йоги, шаткарми – очисні  програми  для тіла.  Готую сніданок для себе, дітей та чоловіка. Ранковий прийом їжі –  здоровий:  всі цільнозернові продукти, фрукти, горіхи, вживаю каву. І вже о 9 ранку я починаю заняття у своїй студії.

 Зважаючи, що заняття у вас і групові, й індивідуальні, ще організаційні моменти у студії, сім’я, не важко  у такому ритмі ?

Насправді це не просто, це складно. Складно не тільки для мене, а  й для всіх членів сім’ї. Але через те формується сильний характер дітей. Вони розуміють, що мама працює для їхнього майбутнього. Чоловік розуміє, що я хочу розвитку. Тому їхні  взаєморозуміння, повага, любов допомагають рухатися вперед.  Тим паче, на мою думку, ми приходимо у цей світ з якоюсь місією. Навіть ті жінки, які не працюють, мають місію бути мамою, дружиною. Я десять років займалася взагалі іншою справою, маю освіту в іншій галузі, та дійшла до того періоду у житті, коли не важливі гроші, звання, посади, а більше важлива моя місія у житті. Для мене пілатес чи йога – це не заняття, а цілий стиль життя, це також  зміни  у моєму житті – режимі дня, харчування, ставленні до людей. Я вийшла із зони комфорту і сьогодні займаюся справою, яка приносить мені задоволення.

Ольго, як вийти із зони комфорту, як наважитися на зміни?

Це також не просто. Адже наша зона комфорту – це місце, де нам добре і безпечно. Зміна роботи,  місця проживання, навчального закладу – це все є вихід із зони комфорту. Лиш ти сам повинен прийняти рішення про якісь зміни у своєму житті.

Кардинальна зміна вашого  життя у плані зайнятості –  від фахівця з адміністрування в охороні здоров’я  до інструктора з пілатесу. Що дало поштовх до такого крутого повороту у зміні професії?

Стрес. Найбільші наші мотиватори у цьому світі є стресові ситуації. Коли в організмі вони у надмірній кількості, виділяється гормон кортизол, який впливає на нашу поведінку. Якщо людина у постійному стресі, цього гормону є надміру, то з’являється безліч хвороб,  серед яких – ожиріння, серцево- судинні захворювання, діабет, навіть рак. Але є один нюанс, якщо стрес  у невеликих дозах, він виводить людей із зони комфорту, змушує рухатися вперед.  Принаймні в моєму житті було так. Стрес змінив мої погляди на все.

Але ви порухалися у напрямку пілатесу, у напрямку йоги, а не у напрямку, наприклад, сцени. Чому так?

Я порухалася за тим, що йшло зсередини. Для мене ці заняття, у першу чергу, хобі. Хтось надає перевагу книжкам, хтось кулінарії, для мене йога та пілатес – це і мистецтво, і наука.  Я ними зачитуюся, я ними надихаюся, я ними живу. Я зрозуміла, що можу себе змінити і разом з тим бути корисною для когось, можу впливати на їхні відчуття і на глибше розуміння не лише тіла, але й  власного життя.

Пілатес у ваше життя ввійшов кілька років тому, але можна зрозуміти, що надовго. Що особисто для вас означає ваша практика? І чому саме пілатес?

Я займаюся йогою близько семи років. Почала після народження другої дитини. Будучи мамою двох маленьких дітей, яка жила у шаленому ритмі, шукала для себе душевного заспокоєння і фізичного задоволення. Коли почала займатися йогою, зрозуміла, що є різні тренери і кожен пропагує своє – хтось наближений до релігії, інший  до спорту. Я не порівнюю  йогу ні зі  спортом, ні з  релігійним началом,  це для мене танець душі, який змінює не лише світобачення, а й поліпшує здоров’я. Я відчула приплив енергії,  я почала більше уваги приділяти своїм дітям, стала більш активною, спокійною, врівноваженою. З часом ознайомилася із системою пілатес. Спочатку це були просто вправи,  а потім стала читати, дізнаватися більше і більше. Засновник системи Джозеф Пілатес скомбінував   йогу, гімнастику, деякі елементи бойових мистецтв і багато інших оздоровчих напрямків в одну систему, яка має швидкий і довготривалий ефект для всього організму. Для навчання я  обрала школу  Polestar Pilates International , засновником якої є американець, доктор філософських наук, ортопед, реабілітолог Брент Андерсон.   Він перший у 1992 році   ввів пілатес, як оздоровчу і лікувальну програму  в медицину США. Сьогодні в Америці –  це система, яка ставить на ноги після тяжких травм, порушень нервової системи.

Міжнародний сертифікат Polestar Pilates – це документ, визнаний у більше, ніж 40 країнах світу, який є гарантією високого рівня майстерності у викладанні пілатесу.  

Той метод, який викладаю я, напевно суміжний з моїм минулим, адже  багато років провела у сфері охорони здоров’я,  будучи не медиком, а менеджером, займалася організаційними питаннями. Чотири роки я їздила  лікарнями  Тернопільщини  і бачила, що чимало пацієнтів хворіли через те, що вели неправильний спосіб життя. Це мій життєвий висновок і тому ця система мене привабила. Думаю, що надовго.

Сьогодні ви навчаєте інших освоювати вправи із системи пілатес.  Що основне у вашій  програмі, на чому  робите акцент?

Напевно кожен наповнює людей тим, що йде в нього зсередини. Сьогодні я надаю перевагу системі, яка відновлює, реабілітує, багато застосовую елементів з Polestar Pilates. Це є основою моєї програми, туди додаю елементи з балету, це також відголос мого минулого, бо у дитинстві займалася бальними танцями і плюсую багато елементів з йоги. Я продовжую займатися нею і не виключаю, що закінчу інструкторські курси з йоги і при нагоді відвідаю Індію.

Пілатес виник як реабілітаційна система , тому він не має протипоказань. Це так?

Це все залежить від діагнозу, який є у людини. Проте більшість, незалежно від віку, статі, ваги може займатися пілатесом. І у тому його перевага. Пілатес – це система, яка відновлює рухи, поліпшує самопочуття, наповнює енергією і змінює звички у повсякденному житті. Коли ми, встаючи з килимка з рівною, гарною поставою, заходимо, наприклад, у страхову компанію  і сідаємо на крісло з такою ж гарною поставою, це і  є результат пілатесу.  Переносити практику з килимка у реальне життя , поліпшувати таким чином свій зовнішній вигляд і здоров’я . Якщо брати медицину, то заняття з пілатесу покращують роботу  лімфатичної системи, циркуляцію крові, серцево-судинну систему, хоча вони не включають у собі кардіонавантаження, проте працюють із судинами.  Пілатес працює з артикуляцією хребта(гнучкістю), вирівнюванням кінцівок, мобілізує суглоби. Дуже важко охарактеризувати одним словом систему пілатес. Та напевно найважливішим є те, що він навчає людей  правильно дихати. Ми народжуємося із цією функцією й вміємо нею користуватися з першим криком, але з часом люди забувають, як дихати правильно. Адже, як казав Джозеф Пілатес, дихати треба не тільки легенями, а й всім тілом, всією шкірою.  Бо коли стається якась стресова ситуація, через дихання людина може себе заспокоїти і легше вийти з неї.

Чи може людина з будь-яким рівнем фізичної підготовки займатися пілатесом?

Для людей-початківців  пілатес може бути базою для якогось виду спорту. Як зазначає сам Джозеф Пілатес – це є фундамент. І вже залежно від того, що ти збудуєш, чи це теніс, чи це плавання, чи це футбол, від того залежить твоя конструкція. Дуже багато  відомих спортсменів займаються пілатесом перед або після своїх основних тренувань. Для того, щоб не травмуватися, аби відчути легкість. У мене в практиці є чоловіки – боксери, які мають такі заняття. Чомусь у нас сформований стереотип, що пілатес для жінок. Насправді , пілатес , як і йога,  для чоловіків також. Таких студій, як відкрила я, раніше не було. Заняття проводили у  тренажерному залі  або  спортивному фітнес-центрі. Сьогодні я з упевненістю говорю , що пілатес – це не спорт, і не лікувальна гімнастика, це дещо більше.

Говорять,  що  пілатес – розумне тіло…

Є така фраза –  Mind&Bоdy, де mind   – розум, body – тіло. Голова і тіло працюють, як єдине. Ще пов’язують це з біоенергетикою людини. Пілатес поліпшує роботу організму, головного мозку і змушує правильно циркулювати енергію. Тим самим змінюючи особистість.

І тут не потрібно, щоб з тебе стікало сто потів?

Не потрібно. Якщо людина хоче втратити вагу, треба додавати додаткові кардіонавантаження. Якщо людина хоче оздоровитися, достатньо самої системи. Все  індивідуально.  Ні йога, ні пілатес не пропонують сильних навантажень, але суглоби й м’язи пропрацьовуються дуже глибоко.

А що стосовно схуднення? Адже метою багатьох є бажання позбутися кількох зайвих кілограмів.

Звичайно, крім того, що вони будуть скидати зайві кілограми, вони будуть помічати, що вже не хочеться смаженого, солодкого, снеків настільки часто, як це було раніше. Я пояснюю своїм клієнтами, що тіло починає працювати на інших частотах. І ці частоти відводять тіло від  звичок, які вбивають, які роблять нас старшими, забирають здоров’я. Але для цього одного заняття  мало. Ефект зазвичай після тридцяти занять. Тоді змінюється не лише тіло, але  й життєві налаштування. Коли працює пілатес, задіюються такі частини головного мозку, які у повсякденному житті не активні. Колись моя клієнтка казала – якщо вона стукає цілий день по екрану, щоб зайти у фб, то у неї працює лише імпульс великого пальця. А у пілатесі ми пропрацьовуємо від маківки аж до пальчиків ніг. Часто дівчатам, які виконують вправи вперше, вони не вдаються , але не через те, що в них не виходить, а через те, що не працюють права і ліва півкулі. Та коли вони починають вправи робити частіше, то задіюються  такі енергетичні  й фізіологічні потоки, які змушують систему працювати по-іншому. Ще Енштейн говорив –  ми не використовуємо більшу частину свого головного мозку. І тому для людей з бізнесу пілатес може бути рушійною силою  в ідеях та в новому наповненні своєї справи. Мушу сказати, що інколи приходять такі ідеї, що й не снилися.

Так прийшла ідея відкрити  студію з йоги та пілатесу?

Так. Ще півроку тому я і у голові не могла собі вкласти, що це можна зробити.  Та повірила  у себе, повірила в цю справу. Бо знаючи історію пілатесу, що його клієнтами були і Мерлін Монро, і Президент Кенеді, я розуміла, що ця система потрібна всім. Головне, вона доступна і за ціною, і за вправами.

Ольго, чи затримається надовго пілатес у нашому місті? Чи поки модно – ходять, а потім  щось інше придумають?

Все залежить від викладачів пілатесу. Чимало інструкторів сьогодні відвідують дводенні курси, які дають лише базу, схему, книжку з набором вправ і все. Для того, щоб зрозуміти пілатес, потрібно навчатися у спеціалізованих школах або університетах, де навчання триває рік – два, а на завершення – складний іспит. Є декілька світових організацій, які займаються освітою інструкторів. Одним із їхніх представництв є Polestar Pilates International у Львові . Я радію, що потрапила у це оточення і щоразу,приїжджаючи з чергового модуля, змінюю все у голові, це відчувають і мої клієнти. Текст, дикція звучать по-іншому. Ця компанія рухається вперед, не стоїть на місці. Ось, наприклад, у класичному пілатесі 34 вправи, у них – 150. Пілатес у тренажерному залі чи фітнес- центрі  – це лише лікувальна гімнастика й все. Навчатися пілатесу – довго, дорого і складно.  Тому перш, ніж обрати інструктора, запитайте, у якій школі він навчався  і скільки часу.

Ваша студія – поки єдина у Тернополі спеціальна студія з концепцією йоги і пілатесу?

Це так. Головною метою закладу є не спортивний результат, а  оздоровлення. Sana з латині  – здоровий, здорова, здорові, mente sana  – відома латинська фраза – здоровий дух у здоровому тілі. Звідти походить і  назва  моєї студії – Sana Studio. Більшість молодих людей до 30 років відвідують тренажерні зали, фітнес-центри, моя категорія клієнтів – після 30-ти. Бо у цьому віці організм вже не так швидко може відновитися, як раніше і потребує трохи інших навантажень.

Не менш важливий і підхід до клієнтів?

Потрібно мати велике бажання працювати  і потрібно, щоб воно йшло зсередини. Робота клієнта – це 80 відсотків успіху, решта – робота інструктора. Я себе називаю провайдером, який веде від початкової мети до кінцевої. Якщо не буде того внутрішнього бажання вийти із зони комфорту, не буде нічого. Тому найкращі вчителі – це ви самі.

Чи є вікові обмеження для занять з пілатесу?

Моїй найстаршій клієнтці 67 років. Американці рекомендують займатися постійно з 18 до 65 років, не менше двох разів у тиждень. Сам Джозеф Пілатес помер у віці 86 років  і займався пілатесом до 84-ох. Його дружина Клара померла у 95 років і займалася та викладала пілатес до 91 –го. Тому це питання дуже відносне.

Як  може пілатес  допомогти сучасним людям протистояти усім негативним факторам – стресам, переживанням, тривогам, страхам, гніву, ненависті, сумнівам і дратівливості?

Взагалі пілатес дарує відчуття легкості. Коли  я запитую після заняття про відчуття, мені відповідають, що  їм легко. Після того, як ми пропрацювали все тіло, вивільняється зайва енергія, особливо негативна. Дуже часто виходимо із залу з готовим рішенням, над яким ламали голову кілька днів.

«10 уроків – і ви відчуєте себе більш здоровішими. Двадцять – і ви будете виглядати ліпше. Тридцять – і ви отримаєте зовсім нове тіло». Як ви думаєте, що мав на увазі під ’’новим тілом’’  Джозеф Пілатес?

Нове тіло – це легкість, відчуття фізичної активності, сили, з’являється бажання  виконувати більше завдань,  а ще позитивний настрій . Та у житті буває всяке і можу сказати, що самих фізичних навантажень мало, потрібно робити все у комплексі. І сам Пілатес, хоча він створив систему, працював у комплексі.  Здоровий сон, здорове харчування, фізична активність і зменшення стресу.  Наші люди хочуть або схуднути, або виглядати як модель з глянцевого журналу.  Насправді, ми щасливі не від того, як ми виглядаємо, а щасливі від того, як себе почуваємо. А щоб почувати себе добре, потрібні глибокі знання і вміння. На мою думку, він акцентував на тілі, щоб просто  свою систему продати.

Чому потрібно займатися пілатесом?

Пілатес – це лише чверть усього комплексу, який змінює життя. Але, коли ми займаємося пілатесом, нам хочеться засинати о десятій вечора, прокидатися о сьомій ранку. Нам хочеться харчуватися здорово і   більше посміхатися , забувати  неприємні емоції, слова чи події. І тому ми отримуємо здорове й красиве тіло.

Найбільше моє задоволення- це слова клієнтів, що вони змінюють своє життя.  Те, що я маю нині-  це лише перша сходинка, на яку піднялася і чекаю, аби піднятися на наступну.