Новини Цікаві люди

Школа: стара система на новий лад

Той знаменний день,  коли я переступила поріг між школою і дорослим життям – найщасливіший.  Я навчалась у чотирьох навчальних закладах, досвід дуже різний, та заріклась – за шкільну парту більше не сяду.  Але сіла, правда вже не як учениця, а як спостерігач (чого не зробиш заради читача). Щоб нейтрально і об’єктивно оцінити, яка вона – сучасна освіта.

На годиннику 12:50. Я штовхаюсь через натовп дітлахів, аби встигнути на четвертий урок у першому класі. Цей клас незвичний – він створений за програмою “Інтелект України”. Побути освітнім “ревізором” і перевірити, як ця програма діє на практиці, я вирушила у ТЗОШ №24.  Проект полягає у спрощенні знань. Головне – набути  необхідні навички роботи з інформацією, аналізом, творчо мислити, мати самоконтроль, володіти швидкими реакціями і самооцінкою.

Кілька фактів. У ТЗОШ №24  новітня методика існує вже 3 роки. Я мала можливість відвідати урок у першому класі «Інтелект», та окрім нього – є ще другий і третій класи такого спрямування. Ця програма була започаткована у Харкові й успішно прижилась в трьох школах Тернополя. Аби ваша дитина навчалась за методикою “Інтелект України”, потрібні бажання і кошти. Щомісяця треба купувати спеціалізовані підручники, вартістю 200 грн. Це ціна за підручники, зошити, плакати та диски з матеріалами для уроків. Вартість є фіксованою і сталою. Батьки кажуть, що ціна виправдана і така форма навчання приносить добрі результати.  Тому, цьогоріч було багато охочих приєднатись до подібних класів, попит перевищував пропозицію.

Повертаємось до уроку. За розкладом – предмет “Людина і світ”. Дзвінок. Найперше, що зауважила – метод, як вчителька намагається привернути увагу до себе і заспокоїти найгаласливіших: «Плескніть раз – хто почув дзвінок, плескніть двічі –  хто мене чує». Надважку місію – виконано, діти у тиші сідали за парти. Тетяна Головань – класний керівник, вчитель з досвідом та інноваційним мисленням. Вона багато запитувала і залучала до дискусії найсором’язливіших дітлахів. Тетяна Юріївна має неабиякий підхід до різних учнів. До порушників тиші  окреме звертання: «Ти робиш щось не те. Здогадайся сам».

Отримавши позитивні враження, детально розпитую у класного керівника Тетяни Головань –  у чому мета цього проекту і місія вчителя?
Мета програми – розвивати дітей, які мають задатки академічного таланту. Адже психологи твердять, що кожен малюк народжується із різноманітними талантами. Ми працюємо над вдосконаленням мистецьких, спортивних, лідерських та академічних якостей. Батьки, які мають бажання навчати дітей у цій програмі, відвідали психолога і пройшли групову співбесіду (вчитель, психолог, батьки, дитина). Моя ж мета особисто – це  розвивати емоційну складову інтелекту, виробляти навички самостійного навчання. Хочу, щоб діти бачили радісне, світле, веселе у навколишньому”.
Що унікального є в програмі “Інтелект України? – запитую.
“Інтелект” – це інтеграція предметів. Якщо діти вивчають цього тижня тему “рослини”, то інші предмети теж підлаштовані, на математиці –  задачі про рослини, на читанні – розмовляємо про флору, на трудовому навчанні  ліпимо, вирізаємо, малюємо дерева чи квіти. Комплексні знання, а не “всього потрохи” – це сучасно й ефективно.
Як самі батьки ставляться до такого методу навчання – цікавлюсь у пані Тетяни.
“Дуже позитивно. Цього року була рекордна кількість охочих батьків, щоб саме їхні діти навчались за методикою “Інтелект України”. Учнів в класі 31. Але не це впливає якість навчання, адже діти діляться на підгрупи. Але варто наголосити, що багато батьків неправильно готують дітей до школи: вчать лічити до 1000, а що робити зі своїми почуттями діти не знають! Це питання роботи з батьками. Ми теж її проводимо у різноманітних формах: консультації, бесіди, анкетування”.
А як щодо дозвілля?
“Спочатку ми спостерігаємо за дітьми, опитуємо батьків, самих учнів. Пропонуємо участь у позашкільній діяльності. Діти з радістю відвідують гуртки образотворчого мистецтва, шахів, танцювальні, хорові, різноманітні спортивні секції: флорбол, футбол, плавання, дзю-до.  Головне “не переборщити”.
У порівнянні з іншими класами, яких результатів вже досягнуто?- продовжую далі.
“У нас є таке правило: ми не порівнюємо дітей. Ми порівнюємо себе сьогодні з тими, якими були вчора. Чи стали ми кращими? Кожна дитина особлива й унікальна”- ділиться Тетяна Головань.
І все ж таки, що очікуєте від цього експериментального методу?
Я вірю у своїх учнів, у їхнє велике успішне  майбутнє. І це, на мою думку, найголовніше”, – переконує класний керівник.

Саме індивідуальний підхід до кожного учня вирізняє цю освітню програму з-поміж інших. Особисто я радію, що застаріла методика часів “совка” переїжджає на антресолі, де їй давно вже місце.  Завдання школи – розвинути кожну особистість, виокремити сильні якості й уміння учнів. Надіємось, що освітня реформа сприятиме цьому.